fallback

Пазарът на ваканционни имоти - апокалипсисът се отлага

Възстановяването на пазара обаче също няма да бъде лесно

08:01 | 22.06.16 г. 8

Най-песимистичните прогнози за срив на пазара на летни ваканционни имоти в България не се сбъднаха. Възстановяването на пазара обаче също няма да бъде лесно.

Интересът от страна на купувачи и от други националности, освен руснаци, както и на българи, все още не е достатъчно силен, че да промени структурата на пазара. На пазара освен това има сериозен запас от жилища, които са предназначени за рускоговорящи клиенти – основната група, която се оттегли заради изострянето на конфликта в Украйна, санкциите срещу Русия и срива на рублата.

Надеждите в момента са свързани с кризата в отношенията между Русия и Турция, заради която има вероятност за пренасочване на туристи и купувачи на ваканционни имоти. Другият вариант за инвеститорите е да намалят цените и да търсят други пазари за реализация на имотите.

Що се отнася до пазара на градски имоти във Варна, ситуацията там е коренно различна. Пазарът – и наемен, и покупко-продажбите, е изключително активен заради миграционните процеси, а сделките „на зелено“ са все повече, поради което е трудно да се проследи реалната ситуация на пазара само по данните на Агенцията по вписванията.

Апокалипсис не сега

След анексирането на полуостров Крим от Русия, задълбочаването на конфликта в Източна Украйна и активирането на санкциите срещу Русия последва икономическа криза, заради която рублата претърпя рязък спад срещу долара.

На този фон в България бяха завършени или стартираха проекти, насочени изцяло към руските купувачи. Голяма част от тях се оттеглиха от пазара заради финансови проблеми, а тези проекти няма как да се адаптират към изискванията на другите купувачи, коментира за Investor.bg Евгени Златев, регионален мениджър на консултантската компания Bulgarian Properties за Варна.

Руснаците, които се ориентират към покупка на имот в България, все по-често предпочитат градски жилища за постоянно живеене, а не имоти в отдалечени затворени комплекси без достъп до социален живот.

Все пак оттеглянето на руските купувачи от ваканционния сегмент не се случи в такива мащаби, в каквито се очакваше, посочва Златев. Освен това отливът е частично компенсиран от засиления интерес от страна на българи и купувачи от други националности – най-вече украинци и британци. Делът им обаче още не е достатъчен, за да настъпи обрат на пазара, допълни той.

Новите инвестиции се отлагат

Нови мащабни инвестиции по Северното Черноморие едва ли ще се появят през следващите години, тъй като обемите са свити, а търсенето e изключително взискателно по отношение на историята на инвеститора и качеството, смята Евгени Златев.

Във вече съществуващите селища и комплекси около Варна се отчитат почти само препродажби и в много малка степен директни продажби от инвеститор, казва той. Обяснението на този факт е съвсем просто - индивидуалният продавач може да си позволи да намали драстично цената на предлагания от него имот, докато при инвеститора нещата са доста по-сложни и комплексни.

„Отговорът на инвеститорите в тази ситуация, която неминуемо води до спад в цените, е промоционални цени на определен брой еденици в даден комплес, допълнително завършване на апартаменти и обзавеждане като бонус“, допълва Златев.

Добромир Ганев от агенция „Форос“ добави, че в Несебър и Поморие – едни от най-предпочитаните дестинации за покупка на ваканционни имоти, сделките отчитат спад от по 20% през първото тримесечие на годината.

Тъй като около 90% от руснаците купуват, след като са били на почивка у нас, както и 50-60% от британците, основният риск в случая идва от проблемите с обменния курс на рублата, смята той. Делът на руснаците, които тази година планират да не почиват, е висок, т.е. от това могат да пострадат сделките.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:48 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Анализи виж още